Gdy zbliżał się poprzedni kryzys finansowy nikt nie wierzył Michaelowi, który po godzinach spędzonych przy wykresach ogłaszał, że trzyba przyjąć „krótką pozycję” i stawiać na spadki.

Wszyscy patrzyli na niego z niedowierzaniem, jak na wariata. Michael miał jednak rację. Od dłuższego czasu przeczuwał, co będzie się działo. I ostatecznie bardzo dobrze na tym wyszedł. Zresztą nie tylko Michael, ale też kilka osób, które go posłuchały i płynąc pod prąd przyjęły pozycję krótką.

Tym krótkim wstępem przytaczam Wam historię z filmu „Big Short”, który opowiada o poprzednimy kryzysie finansowym, a w szczególności o kilku osobach, które dobrze wyszły na tak trudnej sytuacji dla tak wielu.

Ale co z obecnym kryzysem związanym z koronawirusem? Co będzie?

Czy jest ktoś, kto by przewidział taki bieg wydarzeń z jakim mamy miejsce? Kto by uwierzył w to, że cały świat w przeciągu kilku tygodniu zatrzyma się i pogrąży w kolejnym kryzysie finansowym.

Wydaje się, że kryzys wywołany przez pandemię koronawirusa był nie do przewidzenia dla nikogo, nawet najlepszych instytucji badających rynki.

Wydaje się, że nikt teraz nie wie, co będzie dalej, a w związku z tym nikt nie wie, co robić, w co inwestować w czasie pandemii koronawirusa.

Wiadome jest jednak, że rynek sztuki jest jednym z najbardziej odpornych na kryzysy.

„Jak pokazuje historia, dzieła sztuki stanowią jeden z najlepszych nośników wartości materialnej, a inwestycje w dzieła sztuki należą do najpewniejszych, w szczególności w czasach krachów i niepokojów.”

 

Źródło: Inwestowanie w sztukę. Prawdy i mity – Grzegorz Goleń https://www.mocak.pl/inwestowanie-w-sztuke-prawdy-i-mity-grzegorz-golen (Link otwiera się w nowej karcie)

Wiedzą to inwestorzy, fundusze inwestycyjne i banki, które część swojego kapitału lokują w kolekcje artystów – tych znanych, ale też coraz częściej tych mniej znanych artystów.

Zobacz również artykuł: Inwestycja w dzieła sztuki w 61% dla zysku, a w 95% dla emocji 

Wygląda na to, że teraz, kiedy wszyscy siedzimy w domach i zastanawiamy się co robić i w co inwestować, sporo osób, kieruje swoją uwagę właśnie na dzieła sztuki. Dowodem na to może być nowy rekord sprzedaży na aukcji sztuki online organizowanej przez dom aukcyjny Sotheby’s w kwietniu 2020.

Potwierdzają to także dane z Google Trends przedstawiające zainteresowanie tematem „dzieła sztuki” w ostatnich miesiącach.

 

Zapraszamy na aukcje sztuki online

W internetowej galerii sztuki MaxFive Art przygotowaliśmy platformę, na której odbywają się aukcje sztuki online.

Każda osoba zarejestrowana w galerii MaxFive może wziąć udział w aukcjach. Zapraszamy wszystkich kolekcjonerów. Obecnych oraz przyszłych kolekcjonerów sztuki.

%

dla Ciebie za promocję młodej sztuki

Gra społecznościowa z nagrodami

Wielka Gra o Sztukę

Wygrywaj reprodukcje obrazów i oryginalne dzieła sztuki.

Pin It on Pinterest

Promuj sztukę razem z MAXFIVE.ART